Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (69)
- (5)
- (1)
- (26)
- (27)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (8)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ Pinacidil Monohydrate K+ channel activator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
K+ channel activator
| Target | Pinacidil Monohydrate K+ channel activator |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 4°C short term. Aliquot and store at -20°C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| CAS | 85371-64-8 |
| Form | Powder |
| Purity | >98% (HPLC); NMR (conforms) |
| Molecular Formula | C13H19N5· H2O |
| Source | Synthetic |
Thermo Scientific Chemicals Ethidium Bromide, Electrophoresis Reagent, 98% (dry weight)
CAS: 1239-45-8 Molecular Formula: C21H20BrN3,C21H20BrN3 Synonym: 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide
| CAS | 1239-45-8 |
|---|---|
| Synonym | 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide |
| Molecular Formula | C21H20BrN3,C21H20BrN3 |
MP Biomedicals™ Sodium Phosphate Buffer
Sodium Phosphate Buffer is a reagent with very high buffering capacity that is widely used in molecular biology, biochemistry, and chromatography. It occurs in several forms: monobasic (NaH2PO4), dibasic (Na2HPO4), and tribasic (Na3PO4).
| Product Type | Reagents |
|---|
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Ethidium Bromide Adsorber
Safe and simple removal of ethidium bromide (EtBr) from aqueous staining solutions
MP Biomedicals™ 3,3-Diaminobenzidine Tablets
3,3'-Diaminobenzidine is used in immunohistology and immunoblotting as a precipitating substrate for the localization of peroxidase activity. Insoluble end product is resistant to alcohol and fading, making it ideal for immunohistochemistry. Each tablet contains 5 mg of DAB.
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| CAS | 9003-98-9 |
| Form | Lyophilized |
| Formula Weight | 40000g/mol |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Deoxyribonucleic Acid, Sodium Salt, Calf Thymus
Purified DNA from calf thymus
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| CAS | 73049-39-5 |
| Form | Solid |
| Color | Off-white |
| Synonym | DNA, Calf Thymus |
Invitrogen™ UTP Soln. (10 mM)
This Invitrogen ribonucleotide triphosphate (rNTP) solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ IPTG
Inducer for β-galactosidase, an enzyme that promotes lactose utilization.
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Description | IPTG, Crystalline Powder |
| Purity | Molecular Biology Grade |
MP Biomedicals™ Dehybernation Solution A Bulk
Dehybernation Solution A Bulk is a guanidine-based solution for the purification of DNA from ancient or aged samples such as bone and preserved tissue.
MP Biomedicals™ X-Gal Powder
Used to detect β-galactosidase activity to differentiate recombinants from nonrecombinants in cloning experiments